47.Maraton Dębno - 6 z minimami na igrzyska, rewelacyjny bieg kobiet

19.04.2021
47.Maraton Dębno, będący równocześnie 41. mistrzostwami Polski kobiet i 91.mistrzostwami Polski mężczyzn przechodzi do historii jako jeden z najszybszych w historii.
W rywalizacji mężczyzn po złoty medal sięgnął Arkadiusz Gardzielewski (Śląsk Wrocław) z czasem 2:10:31 !!! Tuż za nim finiszował Kamil Karbowiak (Kotwica Brzeg) 2:10:35, a brąz MP przypadł Krystianowi Zalewskiemu (Barnim Goleniów) 2:10:58 - to najlepszy w historii polskiego maratonu wynik debiutanta na tej trasie.
Cała trójka wspólnie biegła mniej więcej do 35 kilometra, wtedy Gardzielewski przyspieszył i rozpoczął walkę o tytuł i udział w igrzyskach.
 
Na kilka kilometrów przed metą dowiedziałem się, że w Holandii padły też znakomite wyniki wypełniające minima Polaków, więc zamiast ustawiać się na spokojne spełnienie minimum, zacząłem nastawiać się, że muszę tutaj dzisiaj wygrać. Tylko to gwarantowało przepustkę do Tokio. Dlatego zaatakowałem, urwałem się , wypracowałem w miarę bezpieczną przewagę . Ta na końcu zaczęła topnieć, więc resztkami sił tak na dobrą sprawę dobiegłem do mety na ugiętych nogach. Wywalczyłem swoje marzenie, dzisiaj jestem najszczęśliwszym człowiekiem w tym kraju - powiedział kilkadziesiąt minut po minięciu mety Arkadiusz Gardzielewski.
 
 
 
Bieg pań z kolei przechodzi do historii jako jeden z najszybszych z udziałem naszych reprezentantek. Mistrzyni Polski sprzed roku Aleksandra Lisowska (AZS UWM Olsztyn) nie tylko obroniła tytuł sprzed roku, ale dosłownie "frunąc" na ostatnich metrach wyrównała rekord Polski Małgorzaty Sobańskiej z 2001 roku z Maratonu w Chicago 2:26:08 !!!
Mało tego wicemistrzyni Polski i brązowa medalistka MP także zmieściły się w wyznaczonym przez PZLA minimum na igrzyska  - Angelika Mach 2:27:48, Izabela Paszkiewicz (obie AZS UMCS Lublin) - 2:28:12. 
 
Jestem mega szczęśliwa i nadal nie wierzę, że to się stało. Mam nadzieję, że jak jutro się obudzę, to nie okaże się to jedynie pięknym "koszmarem". Biegło mi się dziś rewelacyjnie, ta trasa niosła, gdzieś wyczytałam przed startem, że będzie tu 200 metrowy podbieg, tymczasem nic takiego mnie nie spotkało. A czas, Jezu, pewnie gdybym wiedziała o rekordzie Polski tę sekundę byłabym jeszcze w stanie urwać - podsumowała Aleksandra Lisowska.
 
Dodajmy, że biegiem w Dębnie poprawiła swoją życiówkę o blisko 11 minut - coś niesamowitego.
 
do swobodnego wykorzystania video z Arkadiuszem Gardzielewskim - mistrzem Polski w maratonie 2021 - na chwilę przed dekoracją
do pobrania:
 
zdjęcia podium MP - tym razem medale wręczano w hali - do pobrania pod linkiem 
 


 
 
 
 

 

Aktualność

MISTRZOSTWA POLSKI W MARATONIE

18.04.2021

MISTRZAMI POLSKI W MARATONIE ZOSTALI ARKADIUSZ GARDZIELEWSKI I ALEKSAN...

Aktualność

Lista startowa 47.Maratonu Dębno

17.04.2021

Polski Związek Lekkiej Atletyki opublikował listę startową 47.Maratonu...

Aktualność

Transmisja on line 47.Maratonu Dębno

15.04.2021

Zapraszamy do oglądania transmisji z naszego biegu w niedzielę ju...

Aktualność

DODATKOWA WERYFIKACJA DLA UCZESTNIKÓW MP W 47.MARATONIE DĘBNO 2021

09.04.2021

START ZAWODNIKÓW W PZLA MISTRZOSTWACH POLSKI W MARATONIE W DĘBN...