Historia Maratonu Dębno

Historia Maratonu Dębno

Każdego roku w Dębnie – mieście położonym 100 km na południe od Szczecina i 100 km na wschód od Berlina odbywa się wielka międzynarodowa impreza biegowa. Jest to MARATON DĘBNO.
Pierwszy bieg maratoński w Dębnie odbył się 22 lipca 1966 roku na 1000-lecie Państwa Polskiego. Nadano mu nazwę Mały Maraton „ O Błękitną Wstęgę Granicy Pokoju”. Zorganizowano go na dystansie 21,5 km, na trasie Cedynia-Siekierki a jego twórcą był Henryk Witkowski - działacz, wychowawca i trener wielu pokoleń młodzieży.
Klasyczny dystans maratoński biegało wtedy niewielu, na co wskazuje już sama lista startujących, na której widniało zaledwie kilkanaście nazwisk. Z roku na rok lista osób startujących w biegu rosła, podobnie jak popularność tej imprezy. W dwa lata później Mały Maraton miał już obsadę międzynarodową i był rozgrywany na nieco dłuższej, historycznej trasie Góra Czcibora-Cedynia-Siekierki (26,5 km).
W 1969 roku po raz pierwszy rozegrany został na klasycznym dystansie 42,195 km. Był on jednocześnie Mistrzostwami Polski w tej dyscyplinie. Tym działaniem Dębno samo wyznaczyło sobie miejsce w historii polskiego sportu. Sukces organizacyjny sprawił, że w roku następnym bieg znalazł się w europejskim kalendarzu LA. Z uwagi na małą liczbę kibiców oraz trudności organizacyjne związane z transportem zawodników i sprzętu w roku 1973 maraton został przeniesiony do Dębna i rozgrywany na trasie Dębno-Barnówko, gdzie startowało już ponad 100 zawodników. Od roku 1966, a praktycznie od momentu wydłużenia trasy biegu do pełnego maratonu, coraz głośniej zaczynało być o imprezie dębnowskiej. Po czternastu latach rozgrywania maratonu na trasie Dębno-Barnówko przygotowano nową trasę. Miała ona 3 pętle i prowadziła z Dębna do Cychr a następnie do Dargomyśla i ponownie do Dębna. W latach 1971-1990 startujący w Dębnie zawodnicy walczyli o tytuł Mistrza Polski w Maratonie. W roku 1975 w Maratonie Dębno biegał najlepszy maratończyk lat siedemdziesiątych Rondla Hill (Wielka Brytania), który ten bieg wygrał z doskonałym wynikiem 2:12:34, dającym mu 8 miejsce na światowych listach. W roku 1976 w bardzo szybkim biegu dominowali zawodnicy byłego Związku Radzieckiego. Zwyciężył Leonid Mojsiejew 2:12:20 przed Aleksandrem Gockij 2:12:41 oraz Jurijem Wielikorodnym 2:12:58. W roku 1979 na starcie dębnowskiego maratonu stanęła pierwsza kobieta - Christa Vahlensieck (RFN). Pierwszą Polką była Anna Bełtowska startująca w 1981 roku. Najszybszy bieg w historii Maratonu Dębno i maratonów organizowanych w Polsce miał miejsce w 1986 roku. Wówczas aż 35 zawodników uzyskało wyniki poniżej 2:30:00, zwyciężył Antoni Niemczak, który z czasem 2:10:34 ustanowił do dziś niepobity rekord trasy. W roku 1988 rekord trasy wśród kobiet z czasem 2:32:23 ustanowiła Wanda Panfil, późniejsza Mistrzyni Świata w Maratonie. Rekord ten został pobity przez Grażynę Syrek w 2003 roku, z czasem 2:32:09 potwierdzając tym samym, że trasa Maratonu Dębno słusznie uznawana jest za najszybszą w Polsce. W latach 1991-1998 z przyczyn ekonomicznych zaniechano organizacji tej imprezy. W roku 1999 została reaktywowana i do dnia dzisiejszego rozgrywana jest na trasie Dębno-Dargomyśl-Cychry-Dębno. Trasa ta ma wielu zwolenników, jest szybka, bezkolizyjna i przebiega w terenie zalesionym. Po przerwie w organizacji maratonu rangę Mistrzostw Polski przyznano ponownie w 2000 roku w kategorii kobiet, a od 2001 roku w kategorii mężczyzn. W roku 2003 po raz pierwszy rozegrane zostały Mistrzostwa Polski Policjantów, a w 2008 Międzynarodowy Maraton Strażaków. W roku 2004 startujący w Dębnie zawodnicy walczyli o miejsce w ekipie na Igrzyska Olimpijskie w Atenach. Nominacje olimpijskie wywalczyli wówczas: Monika Drybulska z czasem 2:33:27, Waldemar Glinka z czasem 2:12:13 oraz Michał Bartoszak z czasem 2:13:31. Rok 2004 obfitował w sportowe sukcesy, wynik 2:12:13 był piątym w historii polskich maratonów.

W jubileuszowym 35.Maratone Dębno 2008 wystartowało 755, a ukończyło bieg 713 zawodników. Czas 2:10:59 uzyskany przez zwycięzcę Yurija Hychuna był tylko 25 sekund gorszy od rekordu Maratonu ustanowionego w 1986 r. przez Antoniego Niemczaka. Nominacje olimpijskie uzyskali Mistrzowie Polski: Monika Drybulska i Henryk Szost. Takiego biegu w Polsce nie było od 22 lat.  Rok 2010 był wyjątkowy, po tragedii smoleńskiej i odwołaniu biegu, który miał się odbyć 11 kwietnia, podjęto decyzję o ponownej organizacji maratonu jeszcze w tym samym roku. Utrzymano rangę Mistrzostw Polski i 24 października na starcie stanęło 1021 zawodniczek i zawodników co jest nowym rekordem frekwencji .
Kolejne lata to dalszy rozwój naszej imprezy, znacząco rośnie frekwencja a Maraton Dębno tworzy tak zwaną Koronę Maratonów Polskich w której skład wchodzi pięć największych maratonów Polskich.
                 Podczas 41.Maratonu Dębno  padły następne rekordy: pierwszy to rekord frekwencji który wyniósł ponad 2500 startujących a drugi to wspaniały rekord trasy wynoszący 2:09:57 ustanowiony przez Kenijczyka  Kyeva Cosmasa Mutuku. Warto tu wspomnieć, że niewiele maratonów na świecie legitymuje się wynikiem poniżej 2 godzin i 10 minut. W Polsce takim wynikiem mogą się pochwalić tylko maratony warszawskie.
                 Kolejne lata to dalszy dynamiczny rozwój imprezy. Wprowadzono po raz pierwszy w Polsce limity startujących. Ze względu na specyfikę trasy wynosił on 2300 osób i co jest niebywałe został on wyczerpany już po ośmiu dniach. Podczas 43.Maratonu Dębno uzyskano wspaniałe czasy. Zwyciężył ponownie Cosmas Mutuku Kyeva z czasem 2:11:56 a wśród pań Jepngetich Barsosio Stellah z czasem 2:33:13 co jest piątym wynikiem w historii.
                44. Maraton Dębno odbędzie się 2 kwietnia 2017 roku. W jego ramach ponownie rozegrane zostaną 37. PZLA Mistrzostw Polski Kobiet w Maratonie. Jest to kolejny dowód potwierdzający znakomitą organizacj i wysoki poziom sportowy naszego biegu.

Komitet Organizacyjny Maratonu Dębno miał zaszczyt przyjmować wielu znakomitych gości: Irenę Szewińską, Zdzisława Krzyszkowiaka, Jacka Wszołę, Bogusława Mamińskiego, Grzegorza Kołodko i wiele innych osobistości ze świata sportu, kultury i polityki .
Maraton Dębno ma najdłuższą tradycję w Polsce. Dębno dla biegających obecnie, a w szczególności dla tych co biegali dawniej stało się miejscem kultowym. Tu rozpoczęły się prawdziwe biegi maratońskie w Polsce. Tutaj rozpoczęli swoją światową karierę Wanda Panfil i Antoni Niemczak, tu biegały sławy światowego maratonu, takie jak Ronald Hill czy Christa Vahlensick. Jako jedyny w Polsce nieprzerwanie od 10 lat otrzymuje certyfikat „Złoty Bieg”, co stanowi honorowe wyróżnienie świadczące o najwyższej jakości organizacji naszego biegu a jest przyznawany przez biegaczy z całego kraju i kapitułę największego portalu biegowego www.maratonypolskie.pl.

Jest najstarszym, najszybszym i najlepszym maratonem w Polsce a Dębno nosi zaszczytny tytuł STOLICY POLSKIEGO MARATONU.