Wielki maraton w małym mieście.

14.04.2015

Wielki maraton w małym mieście
12 kwietnia br. na ulicach Dębna i w okolicznych miejscowościach przy słonecznej, ale wietrznej pogodzie odbył się 42. Maraton Dębno 2015, w ramach którego rozegrano:

  1. 13. Mistrzostwa Polski Policjantów,
  2. 2. Mistrzostwa Polski Strażaków,
  3. 2. Mistrzostwa Polski Nauczycieli,
  4. Mistrzostwa Gminy Dębno.

W Stolicy Polskiego Maratonu na starcie stanęło ponad 2000 zawodniczek
 i zawodników, w tym 1820 osób ukończyło bieg. W tym roku metę maratonu przekroczyła rekordowa liczba kobiet - 244. Dla porównania w ubiegłym roku maraton ukończyło 234 kobiety. W najstarszym maratonie w Polsce biegali sportowcy z Afryki, Europy i różnych zakątków naszego kraju.

Tegoroczny maraton wygrał Kenijczyk Felix KIPKORIR KANGOGO z czasem 2:14:28. Tuż za nim, na metę wbiegli dwaj zawodnicy z Ukrainy Oleander BABARYKA i Mykola IUKHYMCHUK.

Wśród pań najlepsze okazały się Kenijki. Zwyciężyła Jepchuchir Rebecca KORIR z czasem 2:44:52, a tylko o 1 sekundę gorszy czas miała jej rodaczka Jepkurui Gladys BIWOTT. Jako trzecia metę dębnowskiego maratonu przekroczyła gorzowianka Wioletta PADUSZYŃSKA.

            Najstarszą zawodniczką tegorocznego maratonu była Irena Lasota (64 lata) z Wałcza, która wystąpiła w Dębnie już po raz 14,  a najmłodszą, dwudziestoletnia Ada Sowicz ze Szczecina.

Najstarszy zawodnik miał 75 lat - Józef Majszak z Gdyni, a najmłodszy 18 - Adam Wojciechowski z Międzyrzecza.

            Z miasta i gminy  Dębno bieg ukończyło 33 biegaczy, w tym 2 kobiety. Bardzo dobrze spisał się Łukasz Hryciuk, który w klasyfikacji generalnej zajął 16 miejsce i był trzecim Polakiem meldującym się na mecie. Zbigniew Franków (70 lat) to najstarszy zawodnik z Dębna, który pokonał trasę maratonu, a najmłodsi to dwudziestoletni: Mariusz Czechowski z Dargomyśla i Michał Szymaś z Dębna.

            W ramach rozgrywanego maratonu wystartowało 9 sztafet, a 8 dobiegło do mety. Warto nadmienić, że uczestniczką zwycięskiej sztafety była mistrzyni świata Wanda Panfil.

            Szczególnymi gośćmi imprezy byli zwycięzcy dębnowskich biegów: Wanda Panfil - zwyciężczyni z roku 1988 w Dębnie. W 1991 r. w Tokio zdobyła tytuł mistrzyni świata w maratonie z czasem 2:29:53. Jest jedyną Polką, która osiągnęła taki sukces. Zwyciężała w prestiżowych maratonach w Londynie, Nowym Jorku, Nagoi i Bostonie. Dwukrotnie brała udział w igrzyskach olimpijskich w Seulu 1988 r. i Barcelonie 1992 r., Edward Stawiarz - 1971, 1972, Wojciech Ratkowski - 1984 r., Marek Deputat - 1989 r., Rafał Wójcik - 2005 i 2006 r.

            W przeddzień rozgrywania biegu, o godz. 12.00 Piotr Downar - burmistrz Dębna, przedstawiciele władz samorządowych, Komitetu Organizacyjnego i dębnowskich szkół złożyli wiązanki kwiatów na mogile twórcy maratonu Henryka Witkowskiego.

            W sobotni wieczór, o godz. 18.00  w kościele p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie została odprawiona msza św. w intencji maratończyków i organizatorów. Nabożeństwo celebrowali księża – maratończycy niedzielnego biegu długodystansowego.

            42. Maraton Dębno to nie jedyna impreza biegowa, która odbyła się w kwietniowy weekend w Dębnie. W sobotę tj. 11 kwietnia br.  już od rana najmłodsi uczniowie  startowali w Międzyszkolnym Turnieju Sportowym „Mali Maratończycy”. Po południu rozegrano 34. Biegi Uliczne im. Henryka Witkowskiego, w których wzięła udział młodzież ze szkół podstawowych i gimnazjalnych z województwa zachodniopomorskiego.

            Na zakończenie sportowej soboty wszyscy chętni mieli możliwość uczestniczenia w 12. Rekreacyjnym Biegu Rodzinnym pod hasłem „Dębno Mówi Nie Narkotykom”. Do biegu wystartowała dość liczna grupa zawodników. Wśród nich biegali dębnowscy radni, władze samorządowe, zaproszeni goście, dzieci i młodzież szkolna, działacze sportowi oraz mieszkańcy naszego grodu.

            Dużym zainteresowaniem wśród dębnowskiej społeczności i odwiedzających nasze miasto cieszyła się wystawa fotografii poświęcona historii maratonu  urządzona na pl. Konstytucji 3- Maja. Dodatkowo odbyły się także inne imprezy  towarzyszące, które uatrakcyjniły dębnowski maraton. Bieg maratoński uświetniła swoim występem Młodzieżowa Orkiestra Dęta przy OSP w Płotach.

            Myślę, że nasze sportowe święto było udane, a bohaterami byli wszyscy jego uczestnicy.

W przyszłym roku obchodzić będziemy 50-lecie zorganizowania pierwszej edycji Biegu (1966 r. ) – to wielkie wyzwanie, które trzeba podjąć od zaraz.

Zapraszamy za rok do Dębna – Stolicy Polskiego Maratonu.

 

Anna Witkowska

 

 

Aktualność

MISTRZOSTWA POLSKI W MARATONIE

18.04.2021

MISTRZAMI POLSKI W MARATONIE ZOSTALI ARKADIUSZ GARDZIELEWSKI I ALEKSAN...

Aktualność

Lista startowa 47.Maratonu Dębno

17.04.2021

Polski Związek Lekkiej Atletyki opublikował listę startową 47.Maratonu...

Aktualność

Transmisja on line 47.Maratonu Dębno

15.04.2021

Zapraszamy do oglądania transmisji z naszego biegu w niedzielę ju...

Aktualność

DODATKOWA WERYFIKACJA DLA UCZESTNIKÓW MP W 47.MARATONIE DĘBNO 2021

09.04.2021

START ZAWODNIKÓW W PZLA MISTRZOSTWACH POLSKI W MARATONIE W DĘBN...